Dom weselny to tradycyjne miejsce na wesele.

Dom weselny to tradycyjne miejsce na wesele.

Wesele w Hotelu to przyjęcie bankietowe.

Wesele w Hotelu to przyjęcie bankietowe.

Jeśli restauracja dysponuje dużą salą to dobre miejsce na organizację wesela.

Jeśli restauracja dysponuje dużą salą to dobre miejsce na organizację wesela.

Wesele w plenerze to marzenie, ale wymaga dużo pracy.

Wesele w plenerze to marzenie, ale wymaga dużo pracy.

Gdzie wesele – czyli jak wybrać idealne miejsce na wesele

Każda Para Młoda, a na pewno Panna Młoda, chce aby dzień ślubu wyglądał idealnie. Idealnego narzeczonego już ma, teraz czas na miejsce jak z bajki. Tu zaczynają przytłaczać sprawy przyziemne. W okolicy Waszej miejscowości są tylko dwa lokale warte uwagi, w których pierwszy wolny termin to 2018 r., a Wy tak naprawdę nie wiecie czego szukać. Na co zwrócić uwagę wybierając miejsce na wesele?

DOMY WESELNE

To jedna z tradycyjnych alternatyw. Ich jedynym przeznaczeniem jest właśnie organizacja wesel. Z reguły urządzone  są w bardzo tradycyjnym i typowo weselnym stylu. Wysokie kolumny, biało-złota dekoracja, weselne girlandy zwisające z sufitu i sztuczne kwiaty. Oczywiście o wystroju możecie zdecydować sami, ale ogólny klimat pozostanie już na zawsze. Domy weselne mają jednak największego asa w rękawie jakim jest pyszna, polska kuchnia. Do tego porcje są duże, goście na pewno nie wyjdą głodni. Kuchnia obsługuje tylko Was – gości weselnych, nie ma innych klientów, jak to bywa w Hotelach, kiedy to jedzenie może być niesmaczne. Jedzenie na weselu to bardzo ważna sprawa, więc warto przyłożyć do tego więcej uwagi. Jeśli znacie jakiś dom weselny w Waszej okolicy, który prezentuje się wyjątkowo dobrze – śmiało rezerwujcie termin.

WESELE W HOTELU

Jeśli planujecie duże wesele, zapraszacie rodzinę z daleka – wesele w Hotelu to dobry i praktyczny pomysł. Odpada Wam problem rozwożenia gości po nocy, wszyscy jesteście w jednym miejscu i razem możecie spędzić niedzielne poprawiny przy obiedzie. Wesela w Hotelach mają jednak swoje minusy. Często zdarza się, że w Hotelu jest kilka sal weselnych, na których odbywają się wesela, korytarze są wtedy zaludnione, rzadko jest możliwość wyjścia na zewnątrz i zaczerpnięcia świeżego powietrza. Jeśli jednak  zależy nam na weselu glamour – taka propozycja na pewno będzie dla Was dobra, w dużym eleganckich Hotelach panuje pałacowa atmosfera. Koniecznie jednak udajcie się tam wcześniej do restauracji na obiad, przejrzyjcie menu i zobaczcie jak smakuje kuchnia. Cena w Hotelach z reguły nie jest mała, warto mieć gwarancje świeżego menu.

Zdarzają się też Hotele bardziej kameralne, z jedną salą weselną. Często o dyspozycji gości jest wtedy taras, czy balkon. Warto też zwrócić uwagę na położenie obiektu. Z doświadczenia wiemy, że goście mają ochotę zaczerpnąć świeżego powietrza podczas imprezy, a otoczenie parku czy jeziora daje wrażenie oderwania od rzeczywistości. To też dobre tło do sesji zdjęciowej, Para Młoda może śmiało urwać się z przyjęcia na godzinkę i zrobić kilka zdjęć. Magia tego dnia jest niepowtarzalna, na sesji, która odbywa się miesiąc później, ta magia już nigdy nie jest taka sama.

WESELE W RESTAURACJI

Jeśli Wasi goście pochodzą w większości z jednego miasta, restauracja to praktyczny wybór. Nie ma problemu z transportem i noclegiem, goście mogą bawić się do późnych godzin. Wybierając restauracje zwróćcie jednak uwagę na jej lokalizację. Restauracja w centrum miasta to namiastka kameralności, może też zdarzyć się, że sąsiadom przeszkadzać będzie hałas, mimo tego, że manager zapewnia, że głośna muzyka do rana to żaden problem. Upewnijcie się również, że restauracja tego dnia będzie zamknięta dla ludzi z zewnątrz. Managerowie często odgradzają niewielką przestrzeń „ściankami działowymi” i przyjmują tego dnia klientów. To Wasz dzień i nie powinni dzielić go z Wami obcy ludzie. Po raz kolejny zwracamy uwagę na kuchnię – jeśli jest to sprawdzona restauracja to zapytajcie o czas wydawania i ilość posiłków w jednej turze, jeśli nie znacie restauracji  – na pewno zjedzcie w niej obiad. Dodatkowym atutem wesela w restauracji jest zróżnicowana kuchnia. Miałyśmy przyjemność organizować przyjęcie weselne we włoskiej restauracji – menu było przepyszne, lekkie i urozmaicone. Świetna alternatywa dla klusek śląskich! :).

WESELE W PLENERZE

Biały namiot w środku lasu, świeczki i tańce pod goły niebem? Brzmi cudownie, nie zawsze jest to jednak takie proste. Zorganizowanie przyjęcia na łonie natury jest oczywiście możliwe, ale wymaga dużo pracy. Przede wszystkim należy uzyskać pozwolenie na wykorzystanie przestrzeni, zapewnić sanitariat, ciepłe posiłki (w środku lasu to nie lada wyczyn), podłączenie do prądu, krzesła, parkiet, stoły… To bardzo duże przedsięwzięcie. Najprostszym rozwiązaniem jest zorganizowanie wesela w ogrodzie przy restauracji, wtedy odpadają wszystkie problemy techniczne. Koszt takiego wesela jest z reguły dużo wyższy, ponieważ restauracja rezerwuje salę na wypadek niepogody, kuchnia również jest zajęta i obsługuje tylko jedno przyjęcie w dość ekstremalnych warunkach. Samo wypożyczenie namiotu weselnego to koszt rzędu kilkunastu tysięcy. Naszym zdaniem jednak cena jest warta świeczki, plenerowe wesela mają swój nieodzowny urok.

Podsumowując, obowiązkowymi rzeczami, na które trzeba zwrócić uwagę przy planowaniu wesela to kuchnia, czystość na sali, ale również sanitariatu, lokalizacja i opinie. Jeśli jesteście niezdecydowani, macie wątpliwości – zawsze chętnie służymy pomocą.

Gdzie wesele w Polsce? Kilka wyjątkowych propozycji:  http://http://www.zankyou.pl/p/6-oryginalnych-miejsc-na-wesele-w-polsce-19996