Figurki weselne mogą pochodzić z bajek czy filmów. Jaka to bajka? :)

Figurki weselne mogą pochodzić z bajek czy filmów. Jaka to bajka? :)

Warto zadbać o odpowiednie udekorowania tortu.

Warto zadbać o odpowiednie udekorowania tortu.

Biało-czarny tort - czemu nie?

Biało-czarny tort - czemu nie?

Tort weselny jako podstawowy element przyjęcia

Tort jest nieodłącznym elementem tradycji weselnej nie tylko w polskiej kulturze, ale w większości krajów. Nic w tym dziwnego – jest pyszny, pięknie wygląda, a dodatkowo stanowi weselną atrakcję.

Jak wybrać tort weselny?

Wybierając tort weselny należy przede wszystkim kierować się smakiem i jakością produktów z jakich jest on wykonany. Jeśli macie zaprzyjaźnione cukiernie w okolicy miejsca zamieszkania  to jesteście prawdziwymi szczęściarzami! Bo wbrew pozorom dobrą cukiernię nie tak łatwo jest znaleźć. Poszukiwania cukierni najlepiej zacząć od telefonicznego wywiadu po rodzinie czy przyjaciołach – może będą mieli coś godnego polecenia. Jeśli jednak bliscy zawiodą musimy zdać się na siebie. Najlepiej wtedy poświęcić wolny dzień na spacer po cukierniach, zamówić po kawałku ciasta i spróbować. Dopiero wtedy przekonacie się czy pięknie udekorowany tort wart jest swojej ceny. Często zdarza się, że torty nadziane są sztucznymi kremami i olejkami, a tego za wszelką cenę starajcie się uniknąć. Tort weselny przede wszystkim ma być naturalny i pyszny!

Tort jako element stylizacji

Stylizacja całego wesela to połączenie w spójną całość wszystkich elementów. Tort jest oczywiście jednym z nich. Jeśli motywem przewodnim Waszego wesela są na przykład róże czy słoneczniki, warto udekorować tort żywymi kwiatami. Może się wydawać, że tort na przyjęciu pojawia się tylko na chwilę, ale z doświadczenia wiemy, że to właśnie weselne ciasto najbardziej zapada w pamięć gości weselnych i to o nim mówi się wspominając przyjęcie. Indywidualny charakter tortu może nadać masa marcepanowa, dzięki której na torcie można „namalować” dosłownie wszystko – może to być statek, samolot czy nawet podobizny Pary Młodej. Dobrym pomysłem są również figury stawiane na szczycie tortu. Mogą to być sylwetki nowożeńców lub postacie z bajek czy filmów. Pamiętajcie, że tort weselny kroi się tylko raz w życiu i warto zadbać o to by był wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju.

Krojenie tortu

Wbrew pozorom to kwestia bardzo problematyczna, a Pary Młode przekonują się o tym dopiero w momencie kiedy przyjdzie im podjąć się tego wyzwania. W zależności od przyjęcia tort pojawia się o różnych porach. Z reguły są to jednak godziny 21:00 czy 22:00. Śmiało można wtedy pokusić się o tzw. tortowe fajerwerki – o tej porze jest już ciemno, a iskry dają piękny efekt. Do obowiązków Pary Młodej należy rozkrojenie pierwszych kawałków tortu. Według zwyczaju Panna Młoda trzyma w dłoni nóż, a Pan Młody obejmuje ją swoją dłonią i pomaga jej kroić kawałki tortu. Młodzi w pierwszej kolejności ciastem częstują swoich rodziców. Kolejne kawałki należą się osobom starszym, na początku należy uwzględnić również dzieci, które zawsze wyjątkowo ochoczo domagają się kawałka ciasta. Kiedy Para Młoda obdaruje tortem najbliższe osoby, śmiało może oddelegować ten obowiązek kelnerowi i odetchnąć z ulgą :).

Wesele to wyjątkowy i jedyny taki dzień w życiu, dlatego wszystko włącznie z tortem, powinno być tego dnia perfekcyjne i wybrane przez Parę Młodą.

Dawka inspiracji: http://http://www.brides.com/wedding-ideas/wedding-cakes/editorial-pick/2008/01/the-50-most-beautiful-wedding-cakes