fot. Pinterest

fot. Pinterest

fot. Pinterest

fot. Pinterest

Zastawa ślubna to również element dekoracji

Pojęcie ślubnych dekoracji jest bardzo szerokie! To nie tylko kwiaty, świece, papeteria. To również zastawa – sztućce weselne, talerze, podstawki, kieliszki czy nawet serwetki.
Każde wesele to pyszne jedzenie, a pyszne jedzenie zasługuję na odpowiednią oprawę. Piękne dania powinny zostać wyeksponowane. To czasem prawdziwe dzieła sztuki! Najprostszym rozwiązaniem jest wykorzystanie podkładki pod talerze, nawiązującej oczywiście do motywu przewodniego. Taką podkładkę kładziemy pod wszystkie talerze na sam spód. Powinna być nieco większa niż talerz, zależy nam na tym żeby była widoczna pod zastawą. Jeśli motywem przewodnim jest złoto – złota patera nada niezwykle eleganckiego klimatu, tak samo jak metaliczna czy miedziana. Takie rozwiązanie nie jest zarezerwowane wyłącznie dla eleganckich wesel. Doskonale sprawdzi się również w klimacie rustykalnym – tu możemy wykorzystać naczynia ręcznie malowane lub drewniane czy nawet koronkową lnianą serwetę.
Dekoracja weselna to ozdobna patera, która wymaga również pasujących sztućców. Najlepszy efekt osiągniemy jeśli sztućce kolorem i fakturą pasować będą do naszej podstawki. Złota patera – złote sztućce. Jeśli zostajemy w klimacie rustykalnym, wystarczą zwykłe metalowe sztućce.
Kolejny elementem ślubnej dekoracji i zastawy stołowej są serwetki. Koniecznie materiałowe – papierowym jednorazówkom mówimy stanowcze NIE! Kolor serwety jak i jej faktura, również powinny nawiązywać do motywu przewodniego. Jeśli stawiamy na klasyczną biel, warto pokusić się o dekoracyjne obrączki na serwety – ciężkie pierścienie lub delikatne obrączki. Wszystko to zależy od ogólnej koncepcji wesela. Przy klimacie rustykalnym najlepiej sprawdzają się lniane serwetki białe lub szare przewiązane cienkim sznurkiem z zielonym elementem. Uwaga: nie stawiamy serwetek do pionu, połóżmy je swobodnie na talerzu tak prezentują się dużo bardziej elegancko i nie zasłaniają gościa siedzącego naprzeciwko.
Dobrym pomysłem jest haft na serwetkach. Wystarczą inicjały Pary Młodej haftowane nicią o kolorze przewodnim. Takie serwetki stanowią zarazem świetny prezent dla gości.
Szklane elementy, przy tylu dodatkach przy stole, najlepiej sprawdzą się w wersji klasycznej. Na stole powinny znaleźć się odpowiednie kieliszki do wina białego i czerwonego, a także wódki jak również osobna szklanka do soku i osobna do wody. Dekorację stołu zostawiamy klasyczne i proste.

Fot. Pinterest